İnternet siteniz güncel mi? Bir internet sitesinin eskidiğini gösteren 6 önemli faktör:

Pek çok kullanıcının satın alma süreçleri için internete başvurduğu günümüzde internet sitelerinin güncel olması bir özellik değil artık bir gereklilik.

Web sitesinin eskiyip eskimediğini anlamak isteyen kurumlara 6 işaretle yol gösteren daha.net, eski ve güvenilir olmayan web sitelerinin mevcut ve potansiyel müşterileri kaçırabileceğinin altını çiziyor.  “Türkiye’de internet artık daha.net” sloganıyla Türk internet pazarına giren daha.net, web sitesinin eskiyip eskimediğini anlamak isteyenlere yol gösteriyor.

İşte internet sitenizin güncelliğini sorgulayabileceğiniz 6 önemli faktör:

1.    Hâlâ bir Splash sayfanız mı var?
Acelesi olan müşterilerin açılış sayfasının yüklenmesi için geçen sürede kaçabileceği için  birçok modern web sitesi bu yaklaşımı tamamen terk etti. Çevrimiçi satın alma sürecinde kullanıcıya ihtiyacı olan veriyi en hızlı biçimde sunmanın ve doğru mesajı (örneğin satın alma güdüsünü) kesin bir dille vermenin önemli olduğu noktasından hareketle, firma ve bireylere Splash sayfasından hemen kurtulmalarını öneriliyor.

2.    Tüm haklarınız geçmişte saklı
Genel olarak bir web sitesinin eski olduğunu en bariz biçimde ortaya koyan yerin en altta yer alan “Copyright” bölümüdür. Bu alanda “Tüm hakları saklıdır, 2009″ yazdığı takdirde kullanıcıların söz konusu sitenin yenilenmediğini düşüneceğinden ve dolayısıyla güven kaybı yaşanabiliyor.

3.    Tutarlılık 
Firmalar zaman zaman işlerini büyütüp küçültebiliyor. Ancak bu süreçte web sitesinin de değişikliklere uyması gerekiyor. Aksi halde oluşan tutarsızlık müşteri kaybına yol açabiliyor. Dolayısıyla firmaların artık sunmadığı hizmetlere web sitesinde yer vermeleri ya da sunulan hizmetlerin web sitesinde belirtilmemesi güvenilirliği zedeliyor.

4.    Eski ve hatalı SEO tekniklerinin kullanımı
Bir web sitesinin kodlarına bakıldığında resimlerin arkasına gizlenmiş veya sayfanın en altına arka plan rengi ile aynı renkte yazılmış metinler olduğu takdirde o sitenin gerçekten eskimiş olduğu bir anlamda vurgulanmış oluyor. Üstelik bu durum söz konusu web sitesinin arama motorlarından atılmasına ve dolayısıyla firmanın en büyük satış kanallarından birini kaybetmesine yol açabiliyor.

5.    Tarayıcı uyumsuzlukları
Eskiden bir web sitesinin sadece Internet Explorer’da düzgün görünmesi yeterliyken bugün artık Firefox, Safari, Opera ve Chrome gibi çok güçlü rakip tarayıcıların bulunduğunu unutmamak, siteleri de bu tarayıcıları düşünerek geliştirmek gerekiyor. Aksi halde sitelerin söz konusu tarayıcılarda yanlış veya bozuk görünebilir ve hatta site yerine bir hata mesajı çıkabilir. Elbett mobil tarayıcıların da site tasarım ve uygulamasında hesaba katılması gerekiyor. Ayrica Flash teknolojisinin en popüler akıllı telefonlardan olan iPhone tarafından desteklenmediğini göz önünde bulundurmak çok önemli.

6.    Sadece eski
Web tasarımları da moda tasarımları gibi görsel akımlar olduğundan, bir web sitesi bu akımların, trendlerin dışında kaldığı takdirde eski görünecektir.

“İnternet hayatımızın bir parçası ve özellikle firmaların hedef kitlelerine ulaşmadaki en önemli kanalı. Bu anlamda bir kurum için olmazsa olmaz bir araç olan internet sitelerinin de belirli kriterlere uyması gerekiyor. Bu kriteler hem hedef kitlenin firmalara kolayca ulaşmasını, hem de aradığı şeyi rahatça bulmasını sağlıyor. Dileyen tüm kurumlara uçtan uca internet çözümleri sunmaya ve hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlayacak en doğru yolda onlara destek olmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: www.haberturk.com

Comments are closed

Open chat
1
Whatsapp Sohbete Başla
Canlı Destek
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabilirim?