Kişisel Güvenliğe Yönelik 4 Önemli Tehdit
Kimlik Hırsızlığı ve Çevrimiçi Dolandırıcılık

Kötü niyetli kişilerin hakkınızda kişisel bilgiler toplayıp bunları sizin yerinize geçmek için kullanması kimlik hırsızlığıdır. Yaş bir sınır değildir; bu kişiler, gençlerin ve çocukların kimliklerini çalabilir. Kimlik hırsızlığında en riskli yaş grubu 18 – 29 arasıdır.

Bu kişilerin sizin adınıza kredi kartınızla alışveriş yapması, devlet tahvillerini paraya dönüştürmesi, banka hesabı açması, borç alması ve hatta suç işlemesi için çok fazla kişisel bilgiye ihtiyaç yoktur: TC Kimlik numaranız, şifreniz, adresiniz, annenizin kızlık soyadı, banka hesap numaranız veya PIN kodu yeterlidir. Dolandırıcılar, hassas kişisel bilgileri vermeniz için sizi kandırmaya çalışır.

Dolandırıcılar, güvendiğiniz bir bankadan ya da saygın bir şirketten geliyor gibi görünen sahte e-posta veya anlık mesajlar gönderir. Sahte mesaj genelde sahte bir web sayfasına bir bağlantı veya ücretsiz bir telefon numarası içerir. Mali veya diğer kişisel bilgilerinizi vermeniz istenir. Hesabınıza giriş yapılmaya çalışıldığı, kredi kartınızda onaysız bir harcama bulunduğu, sorunu düzeltmek için kişisel verilerinizi veremeniz gerektiği, vermezseniz hesabınızın kapanacağı söylenebilir.

Kimlik Avcılığı

Kimlik avcılığı olarak bilinen özel bir sahtekarlık türü, güvendiğiniz bir işletmeden geliyormuş gibi görünen bir e-postayla başlar. Kimlik avcıları güvendiğiniz bir şirket, bankanız veya online mağazadan geliyor gibi görünen bir tür istenmeyen e-posta gönderirler. Sahte e-posta “yemdir” ve genelde yine güvendiğiniz işletmeninmiş gibi görünen sahte bir web sayfasına bir bağlantı içerir. Web sitesi, kredi kartı numarası, TC Kimlik numarası veya banka hesabı gibi kişisel bilgileri isteyebilir. Bu da “kancadır”. Bunlara kanarsanız; online suçluya kimliğinizi kaptırmış ve hesabınıza, paranıza veya kredinize erişmesi için yeterli bilgiyi vermiş olursunuz.

Sahte postalar

Sahte postalar başka bir sahtekarlık türüdür. Bazı sahtekarlar “yatırımınız” karşılığında büyük paralar vaad ederek sahte bir hayır kurumuna bağış isteyerek veya bir malı çok ucuza satmayı teklif ederek paranızı almaya çalışır. E-posta gönderen sahtekarlar, küçük bir ücret karşılığında banka hesabınıza milyonlarca dolar aktarmayı teklif eder. Başlangıçtaki teklife yanıt verirseniz resmi görünen belgeler veya başka “kanıtlar” alırsınız ve çeşitli bahanelerle daha fazla para istenir. Yanıt vermeye devam ederseniz daha fazla para vermenizi gerektiren ve söz verilen paranın hesabınıza aktarılmasını geciktiren acil durumlar çıkmaya başlayacaktır.

Tüketicileri dolandırmayı amaçlayan başka bir ortak sahtekarlık türü, uluslararası bir piyangoda bilet alma ve kazanmanız için “gizli bir sistem” kullanma şansı sunar. Ya da e-posta hiç girmediğiniz uluslararası bir piyangoda kazandığınızı duyurur ve paranın aktarılabilmesi için banka hesap numaranız veya “işlem ücretini” ister. Elbette gizi sistem diye bir şey yoktur ve bu e-postalarda bahsi geçen piyangoların birçoğu sahtedir.

İstenmeyen postalar

Sahtekarların ve suçluların kullandığı bir araç istemediğiniz ve talep etmediğiniz istenmeyen postalardır: e-posta anlık mesajlar, elektronik tebrik kartları. İstenmeyen postalar sahte Web sitelerine bağlantılar veya ilgilenmediğiniz ürünler için reklamlar içerebilir.

İnternette güvenli olmanın en önemli yolu dikkatli, sağduyulu davranmak ve istenmeyen posta ve dolandırıcılıkları tanımayı ve engellemeyi öğrenmektir.

Kaynak: www.haberturk.com

Comments are closed

Open chat
1
Whatsapp Sohbete Başla
Canlı Destek
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabilirim?