Bilgisayar ortamında çizilmiş ve kullanıma hazır çizimlere klipart denir. Klipartlar herhangi bir konuda ihtiyaç duyabileceğiniz basit grafik ihtiyaçlarını çözmek amacıyla çizerler tarafından yaratılır. Konulara göre tasniflenir ve kataloglar oluşturulur. CD veya web ortamında satılırlar. Bir klipart kaynağında milyonlarca çizim olabilir. Diyelim ki sunumunuz için bir kalem resmi gerekti; klipart kaynağından arama yaptığınızda binlerce alternatiften birisini seçebilirsiniz. Bu amaca yönelik tasarlanmış klipartlar size zaman kazandırır.

 

Ne var ki bazı kişiler logo tasarımı adı altında kolaya kaçarak firmaya özgü logo tasarlamak yerine klipartlar kullanabilmektedir. Logo tasarımı yaptırırken tasarımcınızın klipart kullanmadığını teyit ettiriniz.

Bir tasarımcı klipart kaynaklarını kullanarak hiç yorulmadan kısa sürede size 10larda örnek sunabilir. Tabi ki bu örnekler fikir ve konseptten mahrum olacağı gibi firmanıza yarar değil zarar verecektir.

Peki bir çizimin klipart olduğunu nasıl anlarsınız? 

  • Klipartlar genellikle çok renkli ve çok fazla detay içerir. Logodan çok resme ve karikatüre yakındır.
  • Canlı ve parlak renkler sıklıkla kullanılır.
  • Firmanıza ve firmanızın değerlerine özgü değildir. Yanına hangi ismi koyarsanız fark etmez. Sizin için çalışılmamış genel kullanım için tasarlanmıştır.

Aslında klipartları fark etmek çok kolaydır ama hemen herkes tasarlanmış bir çizim ile hazır klipartları ayrıt edebilir. Fakat bu makalede logo tasarımı yaptırmak isteyip de bu konuda hiç bir fikri olmayanları aydınlatmaya çalışıyorum. Pek çok kimse logo nedir, nasıl yapılır, neye göre fiyatlandırılır bilgi sahibi olmadığından çok düşük fiyata logo yaptığını iddia eden ama klipart ve hazır şablon kullanan kişilerin tuzağına düşebilmektedir.

İyi bir logo tasarımı için çok ciddi emek harcanmalıdır. Saatler süren fikir ve konsept araştırmaları, kaçan uykular, sayfalar dolusu karalanıp çöpe atılmış kağıtlar bizim işimizin bir parçasıdır.