Kurumsal logo, kişisel logo, efektli logo, web 2.0 logo, 3 boyutlu logo gibi kavramlar logo tasarımı için yanlış kavramlardır. Logo tasarımının belli standartları vardık ki bunlar dahilinde yapılan tasarımlar zaten logo niteliği kazanırlar. InterBirim olarak bu tür ayrımlara karşıyız. Logo standartları diğer makalelerde de belirttiğimiz gibi uygulanabilirlik, özgünlük, firmayı anlatması gibi kavramları taşıması gerekir. Diğer sıfatlar örneğin web 2.0 logo, 3d logo gibi kavramlar logo uygulamasıdır. Logo tasarımı değildir.

Logo tasarımları projeye göre, amaca yönelik tasarlanmalıdır. Örneğin bir internet hizmeti sağlayan hosting firmasına yapacağınız logo… Logoya bakıldığında anlaşılması gereken kavramlar sıralanmalı, bu sıralama önceliklerini belirleyecek şey ise o firmanın izlediği politika yada görüşleridir. Bazı firmalar logoyu görenin internet aklına gelmesi gerekmesini söyler, bazıları ise firmanın karakterinin belirtilmesi : örnegin 3 ortaklı bir firmaysa 3 tane kablo vb. gibi.

Logonun çoğu aramalarda çıkan sonuçlar gibi kurumsal logo tabiriyle belirtilen standartlara kavuşması için öncelikle logo değeri taşımalıdır. Logo değeri taşıyan her logo amacına hizmet edeceğinden logo tasarımı kabul edilir.

InterBirim olarak açıklamaya çalıştığımız, iyi bir logo tasarımı işlevini görmüştür. Bunun kurumsalı, bireyseli, ajanssalı gibi gruplandırmak yanlış olduğu gibi eğer böyle bir gruplandırılmaya da gidilecek ise amacına göre guruplandırmak faydalı olur.

Firma ve yüksek kalite tasarım anlayışı olan müşterilerimize de tavsiyemiz, kurumsal logo olarak değil, logo tasarım standartlarına uyan  bir logo tasarımı tercih etmeleridir.

Categories:

Comments are closed

Open chat
1
Whatsapp Sohbete Başla
Canlı Destek
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabilirim?