Logo’nun ne olduğunu ve neyi temsil ettiğini öğrenmek gerekir. Logo sadece bir imge değildir. Bir logo, firmanın ticari kimliğini, şekliyle, yazı karakteriyle, rengiyle ve çizgisiyle temsil etmektedir. Bir firma için tasarlanan logo, güvenirliği, kolay tanınmasını sağlamalı ve o firmayla ilgili hayranlığı uyandırmalıdır. Bunu sağlamak, logo tasarımcılarının görevidir.

Logo tasarımı hakkındaki kuralları ve prensipleri bilmek gerekir. Bir logonun nasıl olması gerektiğini öğrendikten sonra, logo tasarımı hakkında temel kuralları bilmek gerekir. Bir logo tanımlanabilir, kolay hatırlanır, renksiz olsa bile etkili ve ölçeklendirilebilir olmalıdır.

Tasarlanmış başarılı ve başarısız logoları ayırdedebilmek gerekir. Başarılı olmuş logoların bu başarıyı nasıl elde ettiklerini bilmek, tasarlanacak logoların aynı yolu izleyerek başarılı olmasını sağlayabilir. Başarılı olmuş logolara örnek olarak Nike logosunu gösterebiliriz. Nike logosu, 1971 yılında Caroline Davidson tarafından sadece 35 dolara tasarlanmış olmasına rağmen, hala günümüzün en akılda kalan logoları arasında yer almaktadır. Nike logosu kolay çizilir ve renksiz haliyle bile tanımlanabilir. Diğer başarılı olmuş logolar da incelenip, neden bu başarıyı kazandıkları araştırılırsa mutlaka ortak noktalar bulunacaktır.

Logonuzun tasarım sürecini oluşturmalısınız. Logo tasarım süreci genellikle yedi aşamadan oluşmaktadır: Tasarım Özeti, Araştırma ve Beyin Fırtınası, Taslak, Örnekleme ve Kavramsallaştırma, İncelenmesi İçin Müşteriye Gönderme, Tekrar Gözden Geçirmek ve Son Müdahaleleri Yapmak, en son aşama olarak Çalışmanın Bitmiş Halini Müşteriye Sunmak gerekmektedir.

Categories:

Comments are closed

Open chat
1
Whatsapp Sohbete Başla
Canlı Destek
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabilirim?